Pravidla poolbilliardu - 8ball

Přehled základních pravidel kulečníkové hry 8ball (tzv. osmičky). Zde uvedená pravidla jsou jen základy hry. Pro kompletní pravidla billiardu doporučuji navštívit stránky Českomoravského billiardového svazu

Jak hrát 8 ball billiard - základy 

Cíl hry
Cílem hry je potopit svoji skupinu koulí, pak kouli č. 8. Jeden hráč má koule celé (koule č. 1-7) a soupeř pak tzv. půlky (koule č. 9-15). K výběru skupiny se dostaneme později. 

Stavění koulí 
Stavění koulí opravdu není tak složité, jak to lidé obvykle dělají. Někteří trvají na tom, že koule musejí být v trojúhelníku seřazeny střídavě v pořadí celá / půlka, ale to skutečně není pravda. Umístěte kouli č. 8 uprostřed trojúhelníku, celou kouli v jednom spodním rohu, v opačném pak kouli půlenou. Na tečku se staví první koule trojúhelníku, nikoliv černá! Koule v trojúhelníku srazte směrem dopředu tak, aby se navzájem dotýkaly (především první na tečce) - pak se krásně rozletí. Neroztáčejte černou kouli.

Rozstřel
Rozstřelit můžete odkudkoliv z předního pole. Spadne-li některá koule, můžete si vybrat, které koule chcete hrát. Nemusíte hrát třeba půlky, protože jedna z nich spadla jako první, když jsou nevýhodně postavené nebo žádnou z nich nemůžete rozumně potopit. Potopení koule č. 8 z rozstřelu není prohra (ani výhra). Umístěte ji na zadní bod a pokračujte ve hře.

Průběh hry 
Před každým strkem ohlašte, kterou kouli chcete potopit do které díry (třeba kombinací přes jinou kouli). Náhody neplatí! Spadne-li nahlášená koule jinam, nebo spadne-li jiná koule, ale hlášená ne, pokračuje soupeř. Případné potopení soupeřových koulí je bezvýznamné. Předčasné potopení černé koule znamená prohru. Hlásit musíte i osmičku, ale zato ji můžete nahlásit do kterékoliv díry, kam se Vám to zrovna hodí.

!!! Neztrácejte čas honěním osmičky po stole do protější díry !!!

Nejste-li na tom tak dobře a neustále dáváte koule jinam, hrajte hru bez ohlašování, ale hlaste alespoň osmičku.

Trest za faul

Soupeř staví bílou kouli kamkoliv na stůl a hraje libovolným směrem (nehraje se za půlku). Hraje pouze jednou!

Nejčastější fauly

  • netrefíte jako první kouli ze svojí skupiny
  • potopení bílé koule do kapsy 
  • po dotyku bílé s první koulí žádná koule nedojde na mantinel nebo do díry
  • dotknete se libovolné koule jinak než strkem (rukou, šaty, atd...)
  • koule vyletí ze stolu

Vítězství 
Zahrajte řádně všechny koule svojí skupiny a pak kouli č 8. 

Prohra

Faul současně s potopením koule č. 8, vyhození koule č. 8 ze stolu, nebo potopením černé, když nejsou odehrány koule svojí skupiny.  

Toto jsou jen základy, existuje mnoho dalších pravidel spojených s detaily hry. Hra "na jistotu", kombinační strky, přeskakování bílou koulí a další. Všechna pravidla lze nalézt na webových stránkách ČMBS. V případě jakýchkoli nejasností se nebojte požádat o radu zkušenější hráče. To je vše. Přeji příjemnou zábavu při hře "osmičky" podle oficiálních pravidel.